Ogłoszenie

Właśnie wstrzymałem rejestracje, kto chce się jeszcze zarejestrować niech mi o tym powie w szkole:)

#1 2007-11-20 09:01:06

zoHa samoHa

Użytkownik

Skąd: Centrum Bielska - Białej
Zarejestrowany: 2007-11-19
Posty: 50
Punktów :   

Historia. Lekcja: Prusy i Austria w XVIIIw.

To jest tak po czesci.

Prawie całosc to ta lekcja wlasnie.



Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) pierwsza wojna religijna o zasiegu europejskim. Swiete Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, obóz habsburgo-papieski usilowal utrzymac ustruj feudalny. Druga strona to rodzący się kapitalisci, czyli  kraje niemieckie, polnocnoeuropejskie, Czechy oraz Francja. Religijny charakter wojny wynikal z wczesniejszego przyjecia przez poszczegolne kraje europejskie religii protestaqnckiej bądź katolickiej.
Rozwoj barnderburgi po wojnie 30 letniej
-elektorzy branderburscy osiagaja ogromne zyski z wymiany handlowej
-1657 po traktatach welawsko bydgoskich wykorzystujac slabosc RP branderburgia przejmuje lenno pruskie, co ulatwilo osiagniecie tytulu krolewskiego w prusach.
-1701 koronacja Fryderyka I na krola który otrzymal miano krola sierezanta, bo utworzyl silna nowoczesna armie i wprowadzil w prusach absolutyzm

Polityka zagraniczna prus:
A) Fryderyk II (1712-1786) Dokonal wielu reform. W tym usprawnil administracje, bezwzglednie tepil przejawy nieuczciwosci. Przeprowadzil reforme sadownictwa. Ograniczal import. Rozwijal gospodarke rodzinna. Zakladal wiele manufaktur pracujacych glownie dla wojska.
B) Rezydencja w hoczdamie
C)Rozwoj oswiaty i jej upowszechnienie (pod koniec stulecia panstwo pruskie zaliczano do najlepiej wyksztalconych w europie)

Habsburgowie w austrii.
W 1713 syn ceszarza Leopolda  Karol VI oglosil sankcje pragmatyczną wg ktorej po jego smierci tron cesarski w austrii  miala objac jego corka Maria Teresa. Akt ten nie wszyscy uznali w niemczech. Rozpoczeto izolacje Austri co wykorzystal krol pruski rozpoczynajac wojne o slask w latach 1740-1745

Prusacy zatrzymuja slask za uznanie Marii Teresy na tronie. Austria w XVIII w. To monarchia wielonarodowosciowa
-cesarzowa popierala rozwoj gospodarczy kraju
-wszyscy placili podatki
-ograniczono panszczyzne i zakazano szlachcie rugowania chlopow z ziemi
-usprawniono administracje, kraj podzielono na gubernie
-rozwijano szkolnictwo elementarne
-cesarz Jozef II (1741-1790) syn Marii Teresy dazyl do calkowitego uzzaleznienia kosciola katolickiego od panstwa, wszelki opor likwidowała policja (aparat policyjny)


_____________________________________

-Małpa Małpa Małpa Małpa
-Sam jesteś małpa!

Offline

 

#2 2007-11-20 17:59:36

Kiszon

Użytkownik

5916227
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-18
Posty: 97
Punktów :   

Re: Historia. Lekcja: Prusy i Austria w XVIIIw.

Hehe Arek to zamykaj tematy ktore są już nieaktualne , bo to forum za niedlugo bedzie tak zaśmiecone jak kozy

btw. Poczdam nie Hoczdam ( jak tak napisałem na spr. to dostaniesz 1 i osobna ocene )


Nie rozmawiaj z debilem , bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu , a potem pokona doświadczeniem.

Offline

 

#3 2007-11-26 01:07:45

zoHa samoHa

Użytkownik

Skąd: Centrum Bielska - Białej
Zarejestrowany: 2007-11-19
Posty: 50
Punktów :   

Re: Historia. Lekcja: Prusy i Austria w XVIIIw.

no wiem. ale na szybko przepisywałem a w zeszycie napisałem jak usłyszałem


_____________________________________

-Małpa Małpa Małpa Małpa
-Sam jesteś małpa!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.125dys.pun.pl www.naruto-pun-fora.pun.pl www.livemusic.pun.pl www.tirrok1.pun.pl www.klasa2bgimanr2.pun.pl